2012. október 30., kedd

Október 23-a 56-56


A Botond Egyesület a Pécs város felkérésére, illeszkedve az ünnepi rendezvényekhez, egy katonai bemutatót tartott az ’56-os októberi eseményeket felidézve.



A korabeli járművek, ágyúk, kézi fegyverek, a korhű ruhába öltözött katonák, és forradalmárok óriási sikert arattak a vendégek körében. Idősek, és fiatalok egyaránt folyamatosan utazhattak néhány járművel a Kossuth, és a Széchenyi tér között. Tablókon elevenítettük fel az egykori eseményeket, és bemutattuk az akkori magyar, és szovjet hadsereg állapotát. Korabeli újságot is kaptak az érdeklődők. A sátorban régi filmhíradó részleteket vetítettünk. Külön tablón, és szórólapon ismertettük a Mecseki Láthatatlanok történetét. A látogatókat forró teával, vöröshagymás zsíros kenyérrel, és krumplicukorral vendégeltük meg.




















2012. október 2., kedd

Oroszországból-szeretettel /Varga Jenő/

Kirándulás a Kaukázusba

Augusztus 10-e és 26-a között egy jól összeszokott, több magashegyi túrán edződött csapat tagjaként volt szerencsém bepillantani egy picit az orosz és még kevesebbet az ukrán világba. Túránk alapvető célja a Kaukázus volt, konkrétan annak, és egyben Európa legmagasabb csúcsa, az Elbrusz. Ugyanakkor a tervezés során már előálltam azzal, hogy a még mindig csak ötletelés szintjén lévő, egy jövő évi - a Doni áttörés 70. évfordulójának tiszteletére kigondolt - kiránduláshoz szükséges tapasztalatok összegyűjtését is felvállalom. Ezek alapján a következő útvonalon tettük meg a több, mint 7000 km-es utunkat. Pécs-Kijev-Kurszk-Voronyezs-Rosztov-Kaukázus-Szocsi-Jalta-Odessza-Pécs. Nyilván az egész útról nehéz lenne egy átfogó beszámolót itt előadni, de megpróbálom egy kicsit katonai, veteránjárműves szemével a látottakat átadni.
( Képgaléria, és további képekhez fűződő leírás megtekinthető itt: https://picasaweb.google.com/112016315792247167668/2012081026Oroszorszag?authuser=0&feat=directlink )

Első állomásunk a Vereckei hágó volt.

Megtekintettük az emlékművet, amelyre sajnos ráférne egy kis felújítás. A történelmi emlékhelyen nemzeti színű szalagot kötöttünk fel. Az estét már Kijevben töltöttük. Megtekintettük a rendkívül szép belvárost, ami nyilván a foci EB-nek köszönhetően lett felújítva. Másnap reggel a Világörökség részét képező kolostor együttest a



Pecserszka Lavra-t néztük meg, amely az ortodox vallás egyik fő központja. Ezután a Nagy Honvédő Háború Múzeumában voltunk, és csemegéztünk a sok kiállított harci jármű, és egyéb háborús fegyver, és tárgy között.

Következő állomásunk Kurszk volt, majd tovább Voronyezs. E két városba csak épp bekukkantottunk, bár tudom, hogy katonai-veterános szemmel lett volna bőven látnivaló, de most "hegyet másztunk". Voronyezs mellett meglátogattuk, és elhelyeztük koszorúinkat mindkét magyar katonai temetőben, Bolgyirjevka-n, és Rudkino-ban.



Örömmel tapasztaltuk, hogy mindkét sírkert rendben volt, látszik, hogy rendszeresen gondozzák őket. E napunk végén a Don melletti Rosztovban töltöttük az estét. Másnap irány a Kaukázus.



Hegymászó élményeimmel nem fárasztom az érdeklődőket, de annyit azért elárulok, hogy erőnk ugyan lett volna, de sajnos akaratunk már nem volt, hogy felérjünk a csúcsra. Így "csak" 4 900 m-ig mentünk, a napfelkeltéig. A látvány minden addigi szenvedésünket kárpótolta. A Kaukázusban töltött 6 nap után irányt vettünk a napfényes tenger felé. Szocsi-Jalta-Odessza voltak a főbb állomások, ahol városnézéssel, és fürdéssel töltöttük az időnket a fagyos, hegyi napok után.





( Képgaléria, és további képekhez fűződő leírás megtekinthető itt: https://picasaweb.google.com/112016315792247167668/2012081026Oroszorszag?authuser=0&feat=directlink )

Ha bárkit további részletek is érdekelnek szívesen válaszolok a kérdésekre (botondveteran@gmail.com, illetve megjegyzés rovaton keresztül.)

/Varga Jenő/

2012. augusztus 13., hétfő

II. Margit-vonal emléktúra, Mesztegnyő

Július 27-29.Margit-vonal emléktúra, Mesztegnyő

A Botond Egyesület szervezésében egy igen tartalmas hétvégét töltöttek el a katonai járművesek és hagyományőrzők Mesztegnyőn. A távolról érkezők már péntek este gyülekeztek az iskola sportpályáján, ahol a katonai tábor lett kialakítva.


Szombaton reggel indultunk Kiskorpádra, ahol civil veterán járművesekkel is találkoztunk. Innen indult a túránk az egykori hadi utakon. A harci cselekmények helyszínei között, terepen autózva érintetünk több katonai emlékhelyet, ahol elhelyeztük koszorúinkat is. Újra Mesztegnyőre érve a délután folyamán átautóztunk a marcali Bakaboltba, majd egy kis csatajelenetet mutatunk be a falu népének. A Csepel folyamatosan utaztatta bátor jelentkezőket. Este még egy kis erdei vonatozásra is sor került.

 
 

Vasárnap a nagyatádi hadiparkot és múzeumot látogattuk meg, ahol többen várták a még üzemképes katonai járműveket. Befejezésül a böhönyei katonai temetőt látogattuk meg, és helyeztük el koszorúinkat a magyar és német emlékhelyen.